Na księgowości lepiej nie oszczędzać

Wielu przedsiębiorców oraz zarządców firm przykuwa niezwykle wielką wagę do tego, kto zajmuje się kwestią rozliczeń w ich organizacji. Dlatego w wielu firmach wybór księgowego jest traktowany z najwyższą powagą i dokonywany z wyjątkową sumiennością. Niestety, są jeszcze szefowie, którzy przy tym wyborze kierują się mocno zawężonymi kryteriami - a właściwie ograniczonymi zaledwie do jednego, a mianowicie kosztu pracownika lub usług biura rachunkowego. Wrocław, Poznań, Warszawa i każde inne większe miasto (a nawet te pomniejsze) pełne są zatem małych biur oferujących usługi księgowe, często będących firmami jedno lub dwuosobowymi, które konkurują ze sobą na ceny. Niestety, tak jak w każdej branży, niska cena idzie zazwyczaj w parze z niską jakością usług.

Co może pójść nie tak?

biuro rachunkowe wrocławJednak szczególnie trzeba uważać na podejrzanie tanie biura rachunkowe. Wrocław, dla przykładu, posiada aż ponad tysiąc pięćset firm tego rodzaju. W tak wielkiej puli z pewnością znajdzie się cały segment biur, które konkurować będą na ceny, co siłą rzeczy w przypadku wielu z nich odbija się na jakości ich usług. Należy wystrzegać się zbyt tanich, nieznanych firm. Dlaczego?Najczęściej szwankuje dyspozycyjność pracowników takiego biura. W jaki bowiem sposób sposób najlepiej jest obciąć koszty? Minimalizacją ilości pracowników, którzy z kolei zawaleni pracą nie zawsze zdążą się ze wszystkim wyrobić - a chyba nie trzeba wspominać, jak bardzo niebezpieczne jest niewyrabiające się z terminami biuro rachunkowe.

Biura rachunkowe, które oferują swoje usługi niemalże po kosztach, mogą również posiadać przestarzałe oprogramowanie do rozliczania dokumentów. Oczywiście nie jest tutaj zagrożeniem fakt, że programy stosowane przez tych księgowych nie są aktualne względem panujących przepisów - bo to po prostu byłoby nielegalne, ale raczej o to, że mogą nie być kompatybilne z systemami zarządzania stosowanymi w nowocześniejszych firmach. To z kolei utrudnia transfer plików oraz dokumentów i w efekcie generuje kolejne przestoje.

Jak wybrać dobre biuro?

Najlepsza jest stara i sprawdzona metoda - polecenie dobrego biura przez zadowolonych klientów – naszych znajomych. Jeżeli akurat wśród nich nie ma nikogo, kto byłby w stanie polecić rzetelną firmę księgową, warto poczytać opinie w internecie, wpisując konkretne zapytania w wyszukiwarkę, np. „księgowość Warszawa” lub „biuro rachunkowe Wrocław” (http://www.taxcredit.pl/) , a także sprawdzić portfolio reklamujących się biur rachunkowych - jeżeli znajdują się w nim znane i popularne marki, to z pewnością można takiej firmie zaufać. Dobre rozeznanie daje również oprogramowanie stosowane przez taką firmę. Przy doborze biura rachunkowego nie warto skupiać się na cenie, gdyż poprawne rozliczanie się z pracownikami i i z urzędami to bardzo ważna kwestia, jeśli prowadzi się firmę. Pozwala uniknąć w przyszłości niepotrzebnych problemów i stresów.