Co zrobić, żeby dostać zwrot podatku za pracę w Anglii?

Ze względu na zdecydowanie wyższe zarobki i dużą łatwość w znalezieniu pracy, wielu Polaków decyduje się na wyjazd do pracy, do Anglii. Choć w najbliższym czasie Wielka Brytania opuści Unię Europejską, na razie wciąż można podejmować tam legalną pracę zarobkową, z czego chętnie korzystają setki tysięcy naszych rodaków.

zwrot podatku z angliJeśli pracujesz w Anglii jedynie przez część roku, a pozostały czas spędzasz w Polsce, nie zapomnij o możliwości uzyskania zwrotu podatku za pracę w Anglii. Kwota wolna od podatku jest w Wielkiej Brytanii znacznie wyższa niż w Polsce i osoby, które nie zarobiły więcej niż 11 tys. funtów (rok podatkowy 2016/2017), otrzymają zwrot całości zapłaconych podatków. Oczywiście zwrot możesz otrzymać również wtedy, gdy zarobiłeś nieco więcej. Wystarczy się o niego postarać. Można zrobić to osobiście lub skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej firmy, która załatwi zwrot podatku z Anglii, za odpowiednią, zwykle niedużą opłatę (określony procent od wartości kwoty zwrotu).

Kiedy można starać się o zwrot podatku z Anglii?

W związku z tym, że rok podatkowy w Anglii zamyka się w nieco innych ramach czasowych niż w Polsce (rok podatkowy trwa od/do 5 kwietnia), o zwrot nadpłaconego podatku w Anglii możesz starać się po 5 kwietnia każdego roku. Co ważne, nie ma najmniejszego problemu, żeby otrzymać zwrot podatku z lat wcześniejszych. O zwrot podatku z Anglii możesz ubiegać się do czterech lat wstecz. Warto również pamiętać, że sama procedura zwrotu, czyli czas na załatwienie wszelkich formalności przez angielskie urzędy, to zwykle kilka miesięcy. Jeśli o zwrot podatku wystąpisz zaraz po 5 kwietnia, pieniądze powinny zostać przelane na wskazane konto, na wakacje.

Kto może otrzymać zwrot podatku?

Każda osoba legalnie zatrudniona przez angielskiego pracodawcę, od której zarobków odprowadzany był podatek dochodowy, ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. By móc ubiegać się o zwrot podatku z Wielkiej Brytanii, potrzebna będzie dokumentacja potwierdzająca odprowadzanie przez nas podatku. Takimi dokumentami są formularze P45 lub P60, ewentualnie payslip od każdego pracodawcy, u którego pracowaliśmy w danym roku podatkowym – pamiętaj, że rok podatkowy w Anglii zaczyna i kończy się 5 kwietnia. Jeśli nie mamy możliwości samodzielnego złożenia wniosku o zwrot, najprostszym sposobem na otrzymanie nadpłaconych podatków jest skorzystanie z usług firm specjalizujących się w tego typu rozliczeniach. W tej chwili na rynku działa wiele firm, które załatwiają za nas wszelkie formalności, a od całej procedury pobierają procent, od kwoty przysługującego nam zwrotu.