Uszkodzenia naszych komputerów to bardzo powszechne zjawisko, które czasami dzieje się wewnątrz skomplikowanego mechanizmu, bez zbytniej ingerencji i uszkodzeń stricte mechanicznych, a czasami związane jest właśnie z nimi, czyli różnego rodzaju pęknięciami, załamaniami itp. Na duże niebezpieczeństwo narażona jest matryca do laptopa, która podobnie jak w przypadku ekranu LCD w smartfonie może ulegać stłuczeniu, przyciśnięciu itd. Laptopa, co prawda zdecydowanie trudniej upuścić z ręki niż telefon, aczkolwiek również jest on narażony na różnego rodzaju zniszczenia, np. te w transporcie, gdy torba na laptopa zostanie przywalona innymi bagażami, a materiał nie wytrzyma takiego nacisku.

Jak podejść do wymiany takiego elementu?

Pęknięcie matrycy do laptopa to bardzo powszechny problem, który może przydarzyć się każdemu z nas. Dobrze było by w tym przypadku wiedzieć, ile kosztować będzie nas naprawa oraz jakie kroki podjąć w przypadku takiego niefortunnego zdarzenia. Wymianę matrycy do laptopa przeprowadzi niemalże każdy serwis zajmujących się naprawami takiego sprzętu. Kluczowe jednak może okazać się to, jakie części zamówimy. W ofercie producenta znaleźć można oryginalne zamienniki, które będą najlepszym wyborem, jednak zdecydowanie nie najtańszym. Na rynku istnieje wiele zamienników matryc do laptopa, które oferowane są przez firmy zajmujące się produkcją tego typu sprzętu. Taki produkt będzie nieznacznie różnił się od tego oryginalnego pod względem jakości, a cały komputer straci w tym przypadku na wartości. Jest to jednak budżetowa wersja dla wszystkich tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na drogi oryginalny sprzęt. Wymianę matrycy do laptopa oraz to, jaki sprzęt zostanie zamontowany, można zostawić po stronie serwisu, aczkolwiek jak nie trudno się domyślić, w tym przypadku istnieje małe prawdopodobieństwo, że do naszego laptopa trafi wysokiej klasy matryca.

matryca do laptopaGdzie szukać części?

Sytuacja wygląda nieco lepiej, kiedy matryca nie zostanie stłuczona, złamana itp. (takich napraw nie obejmują zazwyczaj warunki gwarancji), a ekran ulegnie innej awarii, np. na gruncie elektroniki. Wtedy, jeżeli posiadamy ważną gwarancję, istnieje duża szansa, że usterka zostanie wymieniona na jej podstawie za darmo. W takim przypadku należy udać się do autoryzowanego serwisu, gdzie odpowiednie osoby zajmą się przypadkiem naszej matrycy do laptopa. Wiele zależy także od modelu laptopa, który posiadamy. Jak nie trudno się domyślić do komputerów popularnych marek będzie łatwiej znaleźć zarówno oryginalne części, jak i zamienniki. Można robić to korzystając z popularnych serwisów aukcyjnych, szukać bezpośrednio na witrynach producenta lub w dobrych sklepach z częściami.