Jak ubezpieczyć firmę budowlaną?

Prowadzenie własnej firmy wiąże się z przestrzeganiem mnóstwa przepisów, które obowiązują pracodawcę. Przedsiębiorca powinien pamiętać o wielu zasadach i przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo - pracowników i swoje własne. Jednym z podstawowych rodzajów ubezpieczeń, jakie najczęściej zawierane są przez firmy budowlane to OC oraz ubezpieczenie maszyn od uszkodzeń. Cena polisy jest zależna od wielu czynników, dlatego każda firma wprowadza nieco inne składki. Na cenę ubezpieczenia wpływa rodzaj działalności, wielkość firmy, wysokość udziałów własnych, zakres ochrony oraz indywidualna taryfa ubezpieczyciela.

Rodzaj

To pierwszy element, który ma decydujący wpływ na wysokość polisy. Inną składkę zapłaci firma, która prowadzi działalność ogólnobudowlaną, inną przedsiębiorstwo, które wznosi budynki, buduje drogi, czy podejmuje się prac specjalistycznych. Ważne jest, aby rodzaj aktywności był wypisany na polisie - w przeciwnym razie ubezpieczyciel nie będzie chronił podejmowanej pracy.

Wielkość

Bardzo istotna jest skala, na którą prowadzimy działalność. Tutaj ubezpieczyciel bierze pod uwagę roczny obrót firmy, a także ilość zatrudnianych osób.

Zakres

Na zakres ubezpieczenia OC składa się kilka elementów: -podstawowy zakres polisy (przy zawieraniu umowy trzeba sprawdzić co oferuje ubezpieczyciel. Dotyczy to także sytuacji, w której chcemy go zmienić, np. kiedy skusi nas niższa składka), -dodatkowe klauzule polisy (klauzule potrafią się diametralnie różnić pomiędzy ubezpieczycielami, choć na rynku obserwuje się tendencję do zmniejszania ich ilości), -zapisy, które klient indywidualnie negocjuje z ubezpieczycielem. Wysokość własnego udziału Duże firmy część drobnych roszczeń pokrywają "z własnej kieszeni" . Większość firm dąży do minimalizacji udziałów własnych w polisie.

Taryfa

Każdy ubezpieczyciel działa według własnej taryfy. Dlatego może się zdarzyć tak, że jedna firma obliczy duże ryzyko, a inna będzie postrzegała działalność firmy budowlanej jako bezpieczniejszą. Różne towarzystwa mają inne statystyki, a co za tym idzie, inne ceny.

ubezpieczenie maszyn od uszkodzeńUbezpieczenie urządzeń

Ubezpieczenie maszyn od uszkodzeń

to niemal podstawa jeśli prowadzimy własną firmę o charakterze budowlanym. Urządzenia są chronione od kradzieży, zniszczenia, czy drobniejszych uszkodzeń. Wykupując polisę przedsiębiorca może liczyć na zabezpieczenie urządzeń podczas eksploatacji, czyszczenia, przestoju, konserwacji, napraw, remontu, transportu, czy demontażu. Ubezpieczenie maszyn od uszkodzeń obejmuje zazwyczaj nieprzewidziane sytuacje, jakie przytrafiają się w trakcie pracy niezależnie od woli pracowników.