Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważną funkcję w naszym ciągniku rolniczym pełni szyba. Dlatego tak istotne jest, aby o nią zadbać i w razie konieczności wymienić. Niekiedy bowiem dochodzi do sytuacji, w których w wyniku nietypowego zdarzenia kamień bądź inny twardy element uderzy z dużą prędkością w szybę, tym samym powodując jej uszkodzenie. Jak wymienić szybę w ciągniku? Jaką funkcję ona pełni? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule.

Jakie funkcje pełni szyba w ciągniku?

Szyba New Holland pełni wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim chroni nas przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Niezależnie od tego czy pada deszcz, śnieg, czy jest burza, zawsze jesteśmy chronieni przez szyby. Oczywiście w tym przypadku istotnym elementem jest także specjalnie zaprojektowana kabina, dzięki której szyby New Holland mogą zostać zamontowane. Oprócz tego skutecznie ochronią nas przed zabrudzeniami, np. od kurzu. Nie da się ukryć, że podczas niektórych prac na polu poziom pyłków jest czasem bardzo wysoki. Szyba New Holland spowoduje, że kurz nie dostanie się do środka, tym samym nie ubrudzi elementów wyposażenia. Kolejną funkcją jest tłumienie hałasu, który to przedostaje się do kabiny kierowcy. Szyba New Holland w pewnym stopniu skutecznie zagłuszy ten hałas, dzięki czemu nie będzie on aż taki irytujący. Pozwoli to nam na swobodne słuchanie muzyki w ciągniku. Istotne jest również to, że szyby New Holland chronią nas przed niebezpiecznymi zdarzeniami związanymi z uderzeniem ciężkich przedmiotów. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi podczas koszenia łąki kosiarką rotacyjną. Gdy kamień dostanie się pod ostrza, zostaje wyrzucony z ogromną prędkością. Gdyby tak ciężki przedmiot trafił nas w głowę, moglibyśmy ponieść duże konsekwencje zdrowotne.

Jaką funkcję pełni szyba w ciągniku?Jak wymienić szybę w ciągniku?

Jeśli dojdzie do sytuacji, w której jesteśmy zmuszeni do wymiany szyby, wówczas możemy na własną rękę dokonać naprawy. Jest to bardzo istotne, aby zadbać o własne bezpieczeństwo. Dodatkowo, uszkodzona szyba może być podstawą do mandatu karnego podczas jazdy po drodze publicznej. Aby wymienić szybę, należy wcześniej dokonać jej wymiaru. Alternatywnym rozwiązaniem jest dokładna znajomość modelu i roku produkcji. Szybę New Holland kupić można zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i online. Wystarczy odkręcić śruby od starej szyby, bezpiecznie ją wyjąć, a następnie włożyć nową i przykręcić. Należy pamiętać o uszczelkach, które zmaksymalizują ochronę wnętrza przed dostaniem się wilgoci i innymi czynnikami.