Jakie dbać o baterie w laptopie?

Obecnie wiele osób decyduje się na komputery przenośne, które umożliwiają czasowe korzystanie z urządzenia bez podłączania go do prądu, dzięki wykorzystaniu specjalnych akumulatorów. Żywotność takich baterii uzależniona jest jednak w dużej mierze od użytkownika danego laptopa. Warto stosować się zatem do pewnych zasad, dzięki którym można cieszyć się takim sprzętem przez długi czas. W przeciwnym razie po paru latach akumulator może być w takim stanie, iż komputer stanie się już w zasadzie stacjonarny, gdyż będzie wymagał stałego źródła zasilania. O czym warto pamiętać?

Ładowanie

Jak dbać o baterię w laptopie?

Jedną z najważniejszych kwestii jest trzymanie się pewnych reguł dotyczących ładowania. Przede wszystkim należy pamiętać, że obecnie baterie do laptopów bazują na ogniwach litowo-jonowych, a więc są to inne technologie niż te które wykorzystywano kiedyś. Ogromnym mitem jest zatem konieczność wyładowywania takich akumulatorów, żeby wyregulować ich działanie. Wręcz przeciwnie - takie działanie może im jedynie zaszkodzić. Obecnie baterie do laptopów warto ładować już, gdy osiągnięty zostanie pułap 50% poziomu energii. Oczywiście ze względów wygody użytkownika ten pułap często można obniżyć do 20-30%, co wciąż będzie zdecydowanie korzystniejsze dla żywotności akumulatora niż korzystanie z laptopa do momentu w którym sam się wyłączy. Zalecana jest także górna granica ładowania, szacowana na poziomie 85-90%. Wtedy warto odłączyć urządzenie od zasilania - z tego samego względu należy też unikać nieustannego podłączenia ładowarki do urządzenia. Wbrew pozorom baterie do laptopów, które będą częściej ładowane, lecz na wskazanych poziomach 50-90%, na przestrzeni czasu zachowają większą żywotność, niż te, których cykle ładowania wiążą się z wyładowywaniem ich do poziomu niemal zerowego oraz późniejszego ładowania akumulatora do pełnego poziomu energii. Jeśli jednak bateria naszego laptopa liczy już sobie wiele lat i wymaga ciągłego ładowania, możemy zaopatrzyć się w nową m.in. tu: https://www.laptopshop.pl/pol_m_Baterie-1084.html.

Przechowywanie

Obecnie baterie do laptopów można dość łatwo wyjąć z urządzeń. Niektórzy korzystają z tego jeśli na co dzień korzystają z laptopa w jednym miejscu, więc wolą wyjąć akumulator i pracować na urządzeniu podłączonym na stałe do prądu. Warto zwrócić uwagę na odpowiednie przechowywanie baterii. Trzeba ją umieścić w suchym miejscu w temperaturze pokojowej - nie powinna być także narażona na oddziaływanie promieni słonecznych. Akumulator nie powinien być także całkowicie rozładowany, gdyż negatywnie wpłynie to na jego późniejszą żywotność. Tymczasem także bateria znajdująca się poza urządzeniem traci w pewnym stopniu energię, zatem przed jej wyjęciem, powinno się ją podładować do poziomu 75-80%.