Jakie są sposoby prowadzenie księgowości

Własna działalność gospodarcza oraz księgowość są elementami tworzącymi całość. Jeżeli w firmie księgowość nie jest wystarczająco skrupulatnie prowadzona, przedsiębiorstwo może spodziewać się dużych problemów prawnych oraz dotyczących natury podatkowej. e księgowość Przedsiębiorca musi wybrać najlepszą dla siebie formę prowadzenia księgowości. W tym celu może skorzystać z usług firmy zewnętrznej (biura rachunkowego), zatrudnić własnych księgowych lub zabrać się za ten temat samodzielnie. Ostatnia pozycja wymaga sporej wiedzy fachowej, jednak w internecie dostępne są platformy i programy, które prowadzą krok po kroku po zawiłościach podatkowych i prawnych - jest to e księgowość. Tego typu rozwiązanie jest na pewno tańsze, ale też bardziej pracochłonne. Niewątpliwym plusem jest jednak sprawowanie ciągłej kontroli nad finansową sytuacją firmy.

Księgowość online

Pod tym pojęciem kryją się przede wszystkim narzędzia, które są niezbędne do codziennego prowadzenia własnego przedsiębiorstwa. E księgowość różni się od standardowych aplikacji tym, że jest spójną całością i jest udostępniana przez przeglądarkę internetową oraz ma formę abonamentową. Większość takich produktów udostępnia również porady wykwalifikowanych ekspertów od księgowości, prawa pracy, podatków i ubezpieczeń. Zakres pomocy jest uzależniony od producenta oprogramowania i rodzaju wybranego pakietu.

Kto może korzystać z programów

Z e księgowości mogą śmiało korzystać mikro i małe firmy, które prowadzą Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów lub też rozliczają się w formie ryczałtu. Tego typu księgowość jest również przeznaczona dla tych podmiotów, gdzie występują nieskomplikowane i szablonowe czynności gospodarcze. Biorąc pod uwagę profile wszystkich firm, księgowość internetowa jest dobrym rozwiązaniem dla około 90 procent wszystkich przedsiębiorstw z sektora MŚP (sektor małych i średnich przedsiębiorstw). Szacuje się, że księgowość online jest obecna w 21 procentach mikro i małych przedsiębiorstw. Prowadzone badania rynku pokazują, że zainteresowanie takim sposobem prowadzenia księgowości wciąż rośnie i będzie rosnąć przez kolejne lata. Jest to związane głównie ze stałym udoskonalaniem programów, a także wchodzeniem na rynek osób, które wychowały się na aplikacjach.

Co otrzymuje przedsiębiorca

Księgowość jest systemem, na który składa się szereg aplikacji. Aplikacje są ze sobą powiązane i stale współpracują, co gwarantuje sprawne kontrolowanie dokumentów. Zazwyczaj w pakiecie znajduje się program do faktur, księgowość do VAT i PIT, CRM, system magazynowy, analizy, kadry i płace, środki trwałe.