Kiedy warto skorzystać z usług doradcy podatkowego?

Prowadząc jakikolwiek biznes, przynajmniej w minimalnym zakresie warto znać się na podstawowych przepisach prawa podatkowego. Dzięki temu łatwo uniknąć poważnych, rażących błędów w rozliczeniach i związanych z tym kar finansowych. Oczywiście nie każdy musi znać się na wszystkim. Dlatego większość przedsiębiorców korzysta z pomocy biur rachunkowych lub zatrudnia własnych księgowych. Gdy rozliczasz się samodzielnie korzystając z dostępnego na rynku oprogramowania księgowego, informacji o zmianach podatkowych lub korzystnych dla Ciebie rozwiązaniach musisz szukać na własną rękę. Doradztwo podatkowe to instytucja stworzona z myślą m.in. o takich przedsiębiorcach.

Z usług doradztwa podatkowego korzystać mogą zarówno przedsiębiorcy jak i osoby prywatne. Nic nie stoi na przeszkodzie, by skontaktować się z kimś, kto dysponuje odpowiednią wiedzą i będzie potrafił doradzić nam, jak powinniśmy się rozliczać, jak uniknąć błędów przy prowadzeniu rozliczeń, czy z jakich rozwiązań warto skorzystać, by zapłacić nieco mniejszy podatek. Doradztwo podatkowe to także przygotowywanie zeznań i deklaracji podatkowych, prowadzenie ksiąg podatkowych i innego rodzaju ewidencji, a także reprezentowanie płatników przed organami administracji publicznej, a nawet w przypadku sądowych kontroli. Zakres usług doradczych jest zatem dosyć szeroki. W praktyce podatnicy i płatnicy zwracający się o pomoc do doradcy podatkowego szukają po prostu najkorzystniejszego dla siebie sposobu rozliczenia się z fiskusem.

Do doradcy podatkowego warto zwracać się przede wszystkim wtedy, gdy szukamy sposobu na obniżenie wartości należnego podatku, a zatem gdy chcemy co nieco zaoszczędzić, gdy nie potrafimy samodzielnie zinterpretować konkretnego przepisu podatkowego i chcemy, by ktoś nam w tym pomógł, a także wtedy, gdy mamy jakieś problemy z Urzędem Skarbowym i potrzebujemy fachowej pomocy w ich wyjaśnieniu. Oczywiście z usług doradców najczęściej korzystają większe podmioty gospodarcze. W praktyce o pomoc do doradcy może zwrócić się jednak każdy, kto uzna, że potrzebuje takiego wsparcia.